Biologiczne zwalczanie mączlika

Biologiczne zwalczanie mączlika

Zwalczanie  Mączlika szklarniowego.

Jeśli planujemy skutecznie zwalczać Mączlika szklarniowego w nowym sezonie, musimy zacząć myśleć o tym pod koniec sezonu poprzedniego .

Mączliki szklarniowe:

Do ograniczania mączlika stosuje się następujące preparaty:


MIRICAL – (drapieżny pluskwiak Macrolophus caliginosus),


EN-STRIP (parazytoid Encarsia formosa),


ERCAL (parazytoid Eretmocerus eremicus ) oraz
ENERMIX (Encarsia formosa + Eretmocerus eremicus ).


• Jeśli na rozsadę został wykonany oprysk likwidujący szkodniki (Vertimec), od 6 tygodnia rozpocząć wprowadzanie preparatu MIRICAL (drapieżny pluskwiak Macrolophus caliginosus), w ilości 0.5 szt./m2 – dwa razy co 14 dni.
• Do momentu pojawienia się w uprawie szkodników należy stosować pokarm zastępczy dla M. caliginosus ENTOFOOD (jaja Ephestia kuehniella) w ilości 40g/ha co 2 tygodnie (maksymalnie 4 razy). • W trzecim tygodniu po zabiegu chemicznym (Vertimec) rozpocząć profilaktyczne rozwieszanie kartoników z pasożytniczą błonkówką Encarsia formosa (EN-STRIP) w ilości 1 szt/m2. Powtarzać co 7-14 dni. Najlepiej stosować kartoniki z mniejszą o połowę ilością spasożytowanych pupariów niż w opakowaniu standardowym ( preparat EN-STRIP „half”). Zwiększa to ilość punktów introdukcji i umożliwia równomierne rozmieszczenie preparatu w obiekcie.
• repliki omega Po zauważeniu pierwszych mączlików – wprowadzać E. formosa (EN-STRIP) w ilości 3szt/m2 co tydzień,
• Jeżeli temperatury w szklarni osiągną 22-25 0C zastosować Eretmocerus eremicus (ERCAL) lub mieszankę obu parazytoidów (ENERMIX) w dawce 3 szt/m2
• W ogniska zastosować EN-STRIP w dawce 25-50 szt/m2 dwukrotnie co tydzień (wielkość dawki i częstotliwość wprowadzania w zależności od wielkości i dynamiki rozwoju populacji mączlika szklarniowego)
• W ogniska można również zastosować dodatkowo preparat grzybowy MYCOTAL wraz z dodatkiem olejowym ADDIT. Zabieg z wykorzystaniem MYCOTAL wymaga odpowiednich warunków klimatycznych: optymalna temperatura 15 – 28°C oraz wilgotność powyżej 80%. W przypadku dużej liczebności szkodników można do tego zabiegu dodać preparat Admiral 100 EC. Mieszanka: Admiral 30ml + Mycotal 100g + Addis 250ml. (Uwaga! Stosując preparaty grzybowe nie można jednocześnie stosować fungicydów!) W przypadku wystąpienia dużej liczebności mączlika wierzchołki opryskać preparatem Applaud 25 WP lub Todome 24 SC.