Recycling pożywki - Bio Filtr

Recycling pożywki - Bio Filtr

Bio-filtr – jest to system do oczyszczania wody (pożywki) pochodzącej z drenażu w produkcji szklarniowej (hydrponicznej), w celu ponownego użycia jej do fertygacji. Jest to filtr oparty na zasadzie biologicznego oczyszczania wody.

System ten stwarza optymalne warunki dla rozwoju bakterii aerobowych, głownie Pseudomonas sp. Bakterie te rozkładają cały materiał organiczny włącznie z grzybami patogennymi i wirusami do minerałów.

    

Doświadczenia z Bio-filtr były przeprowadzone przez Dr.Wilemina Runia w stacji naukowo-badawczej w Naaldwijk w Holandii w 1996. Badania wykazały, ze filtr ten usuwa Pythium sp. i Phytophtora sp. w 100%; Fusarium sp. w 98.2% i TMV wirus w 98.5% W przeciwieństwie do innych systemów oczyszczających jak np. UV, pasteryzatory czy ozonowanie, Bio-filtr usuwa tylko patogeny i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki temu przywraca on równowagę biologiczną w strefie korzeniowej roślin. Bio-filtr wzbogaca również wodę drenażową w tlen. Bio-filtr jest bardzo prosty w użyciu i nie wymaga żądnego specjalnego traktowania pożywki pochodzącej z drenażu, przed jej filtracją.