Monitoring upraw

Monitoring upraw

Rozpoczyna się nowy sezon wegetacyjny i jak co roku pojawią się nowe problemy z ochrona roślin przed szkodnikami. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych szkodników w uprawie pomidorów i ogórków pod osłonami jest mączlik szklarniowy (Trialeurdes vaporariorum).

Aby odnieść sukces w zwalczaniu tego owada potrzebne są informacje o:

- pojawieniu się szkodnika w uprawie,

- miejscach pojawienia,

- liczebności populacji itp.

Aby uzyskać te informacje, należy stosować monitoring upraw. Bardzo pomocne są tu tablice lepowe HORIVER®.


Żółte tablice HORIVER® służą do odławiania i obserwacji mączlika szklarniowego oraz innych gatunków owadów latajacych.

Żółty kolor wabi owady, a specyficzny odcień żółci zastosowany przy produkcji tablic HORIVER®, pozwala na zlokalizowanie pierwszych owadów około 2 – 3 tygodni wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku lustracji uprawy bez zastosowania tablic.

Wysokiej jakości klej, długo zachowuje swoje właściwości, nawet w niesprzyjających warunkach (wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura).

Dokładne zliczenie odłowionych szkodników, pozwala na precyzyjne obliczenie dawki wprowadzanych owadów pożytecznych. Unikamy w ten sposób ponoszenia niepotrzebnych kosztów, uzyskując jednocześnie optymalną ochronę uprawy przed szkodnikami.

Zastosowanie tablic HORIVER® pozwala na zaoszczędzenie czasu poświęconego na lustrację plantacji. Nie ma konieczności lustrowania całej uprawy.

Na tablice HORIVER® naniesiono wzór kratki, co ułatwia liczenie odłowionych owadów. Regularne liczenie w tych samych punktach odłowionych owadów pozwala na śledzenie rozwoju populacji szkodnika. Wiemy dokładnie czy szkodników przybywa, czy nie.

Jak stosować tablice lepowe?

Tablice powinny być zawieszone ok. 25 – 30 cm nad roślinami. W miarę wzrostu roślin, wysokość zawieszenia tablic również trzeba podnosić. Błędne jest zawieszanie tablic lepowych wyżej, niż na zalecanej wysokości, ponieważ nie będą one spełniały funkcji, do której zostały przeznaczone. Dorosłe owady mączlika latają w okolicy wierzchołka roślin, a nie metr lub wyżej ponad roślinami.

Dla zawieszenia i usprawnienia pracy związanej ze zmianą wysokości umieszczenia tablic, proponujemy specjalne haczyki magnetyczne. Bardzo łatwo można je umieścić na konstrukcji szklarni, i przenosić, kiedy jest to konieczne. Zawieszamy 50 tablic na 1 ha uprawy, które będą monitorowane.

Tablice należy umieszczać w miejscach szczególnie narażonych na infekcje, tj. przy drzwiach, repliki zegarków otworach wentylacyjnych, na ścianach szczytowych, przy kolektorach instalacji grzewczej itp. Uwzględnić tu trzeba oczywiście pierwotne ogniska pojawienia się szkodnika, które zazwyczaj powtarzają się każdego sezonu. Zalecamy zawieszenie większej ilości tablic, które będą odławiać pojawiające się szkodniki w ogniskach występowania owadów. W tym wypadku należy zastosować min. 1 tablicę na 20 m2 (maks. 1 tablica na 2 m2). W tym celu można stosować zarówno małe, jak i duże tablice lepowe oraz taśmy lepowe ROLLERTRAP żółte i niebieskie.