Albarossa – bardzo wczesny pomidor gruntowy!

Albarossa – bardzo wczesny pomidor gruntowy!

Dobór odpowiedniej odmiany pomidora jest bardzo ważną zmienną w drodze po wysoki plon. Ten rok wystawił pomidory gruntowe na ekstremalne próby, a plantatorów na stres. 

Albarossa F1 to bardzo wczesna odmiana pomidora gruntowego o uniwersalnym przeznaczeniu. W tym roku na wielu plantacjach dojrzała jako pierwsza z tych odmian, które są przystosowane do zbioru kombajnowego.


Albarossa F1 to atrakcyjny owalny owoc o masie między 60 a 70 gram. Owoce cechują się wysoką zawartością ekstraktu (6° Brix’a) oraz bardzo dobrą jędrnością. Atrakcyjny owoc i wczesność determinują przydatność tej odmiany dla plantatorów dostarczających pomidory na świeży rynek.


Dlaczego plantatorzy wybierają Albarosse?

  • wczesność,
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • duża zawartość suchej masy,
  • wysoki plon

Jak odmiana Albarossa wypadła w 2020 roku?

Wielu plantatorów pomidora śledząc prognozy pogody pod koniec kwietnia czekało z wysadzeniem rozsady na miejsce stałe. Monitorowaliśmy w tym roku dwie plantacje z odmianą Albarossa, gdzie pomidory zostały wysadzone 28 kwietnia i 30 kwietnia. Plantację oddalone od siebie o ok. 5 km, różne klasy bonitacyjne, różny system nawadniania. Plantacja w Czeluścinie wysadzona 28 kwietnia na IV klasie, była nawadniana kroplowo. Plantacja w Pawłowie na VI klasie, była nawadniana z deszczowni. W obu przypadkach wczesne wysadzenie rozsady zadziałało na plus. Największe spadki temperatury miały miejsce ok 10 maja, dzięki czemu rośliny miały szanse przygotować się na stres. Trzeba również zwrócić uwagę na stopniowy spadek temperatury, co też miała pozytywny wpływ i przyczyniło się do przetrwania roślin. W perspektywie całego pola wypadło kilkanaście roślin, uszkodzenia mrozowe były zauważalne. Rośliny przetrwały, ale cały maj nie był łaskawy z uwagi na zimne noce, które spowalniały proces wegetacji. Ciepły i deszczy czerwiec przyczynił się do szybszego wzrostu roślin . Poniżej film dokumentujący stan plantacji pomidorów w połowie czerwca.


Jak odmiana Albarossa wypadła na VI klasie?

Nawet 80 ton pomidora z hektara!

Poniżej filmy ze zbioru kombajnowego na wyżej wymienionych plantacjach. Więcej odmian pomidora gruntowego od Cora Seeds zobaczą państwo klikając TUTAJ.